
Тора на български - Torah in Bulgarian
Podcast von Samuel Yudelzon
Размисли за Тора, празници, молитва и живота като цяло базирани на еврейската традиция
Nimm diesen Podcast mit
Alle Folgen
166 Folgen
ПИРКЕ АВОТ 3:12 Раби Ишмаел казал: “Имай готовност за старшите (рош/ראש), бъди спокоен с младшите (тишхорет/תשחורת), и посрещай всеки човек с радост.” РАШИ, БЕРЕШИТ 15:18 [...] Както казват хората: “Слугата на царя е цар - прикрепи се към управника (шахвар/שחוור) и ще ти се кланят.” ПИРКЕ АВОТ 1:15 Шамай казвал: “Направи Тората ти постоянна, говори малко и прави много, и приемай всеки човек с приятно изражение на лицето.” КОЕЛЕТ 11:10 Свали гнева от сърцето си, и премахни злото от плътта си, защото младостта и старостта (шахарут/שחרות) са суета. ААДАМ (האדם) = ТАМЕ (טמא) 5 + 1 + 4 + 40 = 9 + 40 + 1 = 50 א + מ + ט = ם + ד + א + ה ТАЛМУД, КИДУШИН 81а Раби Меир се подигравал на грешниците. Един ден, Сатан му се появил като жена от другата страна на реката. Нямало лодка, та той намерил въжен мост и пресякъл. Когато стигнал до средата на въжения мост, [Сатан] го напуснал и казал: “Ако не беше това, че на Небесата казват за теб: ‘Внимавайте с Раби Меир и Тората му!,” щях да обезценя кръвта ти до двеста маа.” Раби Акива се подигравал на грешниците. Един ден, Сатан му се появил като жена на върха на палма. Той се хванал за палмата и тръгнал да се качва. Когато стигнал до средата на палмата, [Сатан] го напуснал и казал: “Ако не беше това, че на Небесата казват за теб: ‘Внимавайте с Раби Акива и Тората му!,” щях да обезценя кръвта ти до двеста маа.” ---------------------------------- ПИРКЕ АВОТ 3:15 [Раби Акива казвал:] Всичко е предвидено (цафуй/צפוי) и сободата на избора е дадена, и светът е съден с добро (тов/טוב), и всичко е според повечето дела.” ШМОТ 25:11 И ще покриеш (ципита/צפית) [ковчега на завета] с чисто злато… МИШЛЕ 4:2 Защото добър (тов/טוב) подарък ви дадох, Тората Ми не изоставяйте. ТАЛМУД, ШАБАТ 31а Рава казал: “Когато поставят човек пред Съда, го питат: ‘[...] Очаква ли (ципита/צפית) спасението? [...].’ ДЕВАРИМ 7:10 И заплаща на мразещите Го пред тях, за да ги погуби… Изображението е от заглавната страница на книгата "Елеф а-Маген" на Рав Елиезер Папо (публ. ок. 1828 г. в Солун)

ПИРКЕ АВОТ 2:1 Раби (Йеуда а-Наси) казал: “Кой е правият път, който човек следва да си избере? Този, който придава чест на правещия го и кара хората да му придават чест. И бъди внимателен с леката мицва, както си с тежката, защото не знаеш даденото като награда за заповедите. И пресмятай загубата от мицвата в сравнение с печалбата (или “наградата”) ѝ, и печалбата (или “наградата”) от греха в сравнение с загубата от него. И виж три неща и няма да стигнеш до грях: знай какво има над теб - виждащо око и слушашо ухо, и всичките ти дела са записват в книга.” Рав Исахар Абулафия (1727, Измир - 1781, София). Шадар (шалиах дерабанан) за общността на Тверия, равин на Белград (1771 - 1773 г.), а по-късно равин и рош йешива в София (ок. 1776 - 1781 г.). Базирано на ръкопис. ПИРКЕ АВОТ 1:3 Не бъдете като слугите, които служат на господаря си с цел да получат награда, а бъдете като слуги, които служат на господаря си без цел да получат награда. БАМИДБАР 9:6 И имаше хора, които бяха нечисти заради [допир] с труп на човек и не можеха да направят пасхалната жертва на този ден, та се приближиха към Моше и към Аарон на този ден. ТАЛМУД, СУКА 25а-б Това, че някой, който се занимава с мицва е освободен от друга мицва, [...] го знаем от ученото тук: “И имаше хора, които бяха нечисти заради [допир] с труп на човек и т.н.’ - кои са били тези хора? [...] Хора, които са били заети с погребение на някой, който е имал нужда от това, чийто седми ден се паднал в навечерието на Песах, както е казано: ‘и не можеха да направят пасхалната жертва на този ден’ - на този ден - не, но на следващия - да.” ТАЛМУД, МЕНАХОТ 49а Когато няма [достатъчно средства] за ежедневната жертва (тамид) и за допълнителната празнична жертва (мусаф), то коя има предимство [...] - става дума за постоянната жертва за утре и за допълнителната празнична жертва за днес. Дали ежедневната жертва е за предпочитане, защото е постоянна, или допълнителната празнична жертва е за предпочитане, защото е по-свята?

ПИРКЕ АВОТ 1:15 Шамай казвал: “Направи Тората ти постоянна (קבע), говори малко (מעט) и прави много, и приемай всеки човек с приятно изражение на лицето.” БЕРЕШИТ 18:5 Ще взема късче хляб. БЕРЕШИТ 18:7 И взе крехко и хубаво теле. ТЕИЛИМ 1:2 А само в Тората на Господ е желанието му, и само за Тората му (или “Му”) мисли денем и нощем. ИЙОВ 11:9 По-дълга е мярката ѝ от земята и по-широка от морето. ШУЛХАН АРУХ, ОРАХ ХАИМ 155:1 (РАМА) Да си определи (יקבע) място (за учене). ЯЛКУТ ШИМОНИ, НАХ 145:4 Раби Шимон бар Йохай казал: “Всеки, който си определя място за Тората му, враговете му ще бъдат победени, както е казано: ‘И ще определя място за народа Ми, за Исраел, и ще го посадя, за да обитава там, и няма повече да бъде притесняван’ и т.н. (Шмуел, Бет 7:11).” ДЕВАРИМ 7 (6) Защото ти си народ посветен на Господ, твоя Бог; теб те избра Господ, твоя Бог, да бъдеш за Него народ - ценно притежание от всички народи на земята. (7) Не защото сте по-многочислени от всички народи ви пожела Господ и ви избра, нали сте най-малкият (המעט) от народите, (8) а заради любовта на Господ към вас и заради пазенето Му на клетвата, която се закле на вашите бащи. ТАЛМУД, ХУЛИН 89а “Не защото сте по-многочислени от всички народи ви пожела Господ” и т.н. (Деварим 7:7) - казал Светият, Благословен да е Той, на Исраел: “Желая ви, защото дори, когато ви придавам важност, вие се смалявате пред Мен.” БЛАГОСЛОВИЯ ЗА ТОРАТА Който ни е избрал из между всички народи и ни е дал Тората Му. КАЛА РАБАТИ 8:16 “Не е на небесата тя” (Деварим 30:12) - няма да се намери Тора сред тези, които се възгордяват. ТАНА ДЕВЕ ЕЛИЯУ РАБА 25 Всеки един от еврейския народ е задължен да си казва: “Кога делата ми ще достигнат делата на праотците ми - Авраам, Ицхак и Яаков?” МИШЛЕ 15:17 По-добра е трапезата със зеленчук там, където е любовта, отколкото угоен бик с омраза. (Бзирано на книгата זכות אבות на Рав Яаков Финци)

Значението на сефират аомер.

Какво отбелязваме на последните дни на Песах? С какво се отличават от първите? Защо наричаме осмия, в диаспората, ден "Ахарон шел Песах"?

App downloaden & deine Podcasts überall hören