Coverbild der Sendung Motivet

Motivet

Podcast von Frederik Strand og Katrine Engberg

6.8K

Dänisch

Nur bei Podimo

30 Tage kostenlos testen

4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.

  • 20 Stunden Hörbücher / Monat
  • Podcasts nur bei Podimo
  • Alle kostenlosen Podcasts
Kostenlos testen

Mehr Motivet

Motivet: En rejse ind i Danmarks mørkeste kriminalgåder. Frederik Strand, den erfarne kriminalhistoriker, og Katrine Engberg, den bestsellende krimiforfatter, tager dig med på en fascinerende tur gennem Politimuseets mest spektakulære sager. Med deres unikke kombination af historisk indsigt og litterær flair, afslører de lag for lag de mest chokerende forbrydelser i dansk historie. Hver episode dykker dybt ned i en sag, undersøger beviser, interviewer eksperter og rekonstruerer begivenheder for at besvare det altafgørende spørgsmål: Hvad var motivet? Fra gådefulde mord til uopklarede mysterier, Motivet blander spænding, historie og psykologisk analyse i en medrivende cocktail, der vil holde dig fanget fra start til slut. Forbered dig på at blive overrasket, chokeret og oplyst, når Strand og Engberg løfter sløret for Danmarks skjulte kriminalhistorie.

Alle Folgen

19 Folgen

Episode Podimo præsenterer: Mord ved Middelhavet Cover

Podimo præsenterer: Mord ved Middelhavet

Få mere true crime med den eksklusive Podimo-serie 'Mord ved Middelhavet'. Lyt til serien her: https://share.podimo.com/podcast/44965524-b1dc-4607-a0bf-3fa06004def5?

23. Dez. 2020 - 1 min
Episode S3 – Episode 6: Thorsen & Trads Cover

S3 – Episode 6: Thorsen & Trads

En af Danmarkshistoriens største finansskandaler sker omkring pensionsselskabet PFA, da chef for underafdelingen i PFA-byg, Rasmus Trads, i ledtog med byggematadoren Kurt Thorsen, begynder at forfalske underskrifter, der gør dem i stand til at skabe Nordens største ejendomsselskab. Det er et svindelnummer, som trækker kulørte overskrifter, da de to venner bliver ærkefjender. Vært: Katrine Engberg & Frederik Strand. Tilrettelæggelse og produktion: Emil Bach Andersen & Emil Sørensen. Musik: Frej Levin.

23. Dez. 2020 - 39 min
Episode S3 – Episode 5: Den Falske Marquis Cover

S3 – Episode 5: Den Falske Marquis

Jørgen Vase Schmidt var regnskabsholder i et oliefirma. Men ved siden af sit tilsyneladende kedelige job inviterede han til store fester og levede et jetset-liv i København som fransk adelig under navnet: ”Marquis Marcel De Sade”. Men en dag banker tre politimænd på døren og anklager ham for bedrageri. Han har taget af kassen i oliefirmaet for at finansiere sit vilde liv, og nu skal han i fængsel. Værter: Katrine Engberg og Frederik Strand. Tilrettelæggelse og produktion: Emil Bach Andersen og Emil Sørensen. Musik: Frej Levin.

16. Dez. 2020 - 35 min
Episode S3 – Episode 4: Guldhornstyven Heidenreich Cover

S3 – Episode 4: Guldhornstyven Heidenreich

I begyndelsen af maj 1802 begår Niels Heidenreich et af de mest berømte tyverier i Danmarkshistorien, og det sker i Kong Christian d. 7.’s kunstkammer. Guldhornene – to legendariske og uvurderlige nationalklenodier – bliver stjålet og smeltet om til mønter. Gerningsmanden, som begår forbrydelsen, hedder Niels Heidenreich. Vi ser nærmere på hans liv og motivet bag hans handlinger. Værter: Katrine Engberg og Frederik Strand. Tilrettelæggelse og produktion: Emil Bach Andersen og Emil Sørensen. Musik: Frej Levin.

9. Dez. 2020 - 39 min
Episode S3 – Episode 3: Marcel Petiot Cover

S3 – Episode 3: Marcel Petiot

Historien om Marcel Petiot er historien om en af de mest bestialske seriemordere, vi nogensinde har stiftet bekendtskab med. Han bliver tiltalt for 27 mord under 2. verdenskrig, som viser sig at være det perfekte kaos for den hensynsløse morder. Hans lægepraksis bliver under krigen til et gruopvækkende gerningssted, hvor sagesløse mennesker bliver slået ihjel. Grunden til, at vi taler om sagen i dag, er at en dansk journalist, Mollerup-Thomsen, er til stede på gerningsstedet den dag, hvor Petiot bliver opdaget. Journalisten tager nogle meget opsigtsvækkende ting med hjem til Danmark. Værter: Katrine Engberg og Frederik Strand. Tilrettelæggelse og produktion: Emil Bach Andersen & Emil Sørensen. Musik: Frej Levin.

2. Dez. 2020 - 29 min
Super gut, sehr abwechslungsreich Podimo kann man nur weiterempfehlen
Super gut, sehr abwechslungsreich Podimo kann man nur weiterempfehlen
Ich liebe Podcasts, Hörbücher u. -spiele, Dokus usw. Hier habe ich genügend Auswahl. Macht 👍 weiter so

Wähle dein Abonnement

Am beliebtesten

Premium

20 Stunden Hörbücher

  • Podcasts nur bei Podimo

  • Keine Werbung in Podimo Podcasts

  • Jederzeit kündbar

30 Tage kostenlos testen
Dann 4,99 € / monat

Kostenlos testen

Premium Plus

100 Stunden Hörbücher

  • Podcasts nur bei Podimo

  • Keine Werbung in Podimo Podcasts

  • Jederzeit kündbar

30 Tage kostenlos testen
Dann 13,99 € / monat

Kostenlos testen

Nur bei Podimo

Beliebte Hörbücher

Kostenlos testen

30 Tage kostenlos testen. 4,99 € / Monat nach der Testphase. Jederzeit kündbar.