Coverbild der Sendung Bygget på relationer

Bygget på relationer

Podcast von Cecilie Tarras R. Madsen

Dänisch

Wissen​schaft & Techno​logie

Begrenztes Angebot

2 Monate für 1 €

Dann 4,99 € / MonatJederzeit kündbar.

  • 20 Stunden Hörbücher / Monat
  • Podcasts nur bei Podimo
  • Alle kostenlosen Podcasts
Loslegen

Mehr Bygget på relationer

Vi fokuserer på bæredygtighed når vi planlægger, udvikler og bygger boligområder, men hvad med den sociale del? Den del der har påvirkning på livskvaliteten? Har vi styr på den del? Cecilie Tarras R. Madsen, byplanlægger, bylivsudvikler og fællesskabskoordinator, er idekvinden bag. Her inviteres spændende og vidende eksperter indenfor deres felt, ind til en samtale, der skal give lytterne lyst og mod til at tage forandringer, metoder og tankegange med tilbage til skrivebordet og mødelokalet. Så social bæredygtighed, vores relationer og fællesskaberne i det byggede miljø kvalificeres og kommer flere til gavn.Podcasten "Bygget på relationer" er podcasten til dig, der gerne vil tage social bæredygtighed alvorligt, men mangler inspiration, værktøjer og konkret viden.  – uden at drukne i processer og paragraffer. I hver episode zoomer vi ind på tilgange, værktøjer eller erfaringer, der gør en reel forskel, når målet er stærke fællesskaber, lokal forankring og levende byområder. Lytterne får konkrete eksempler, metoder og do’s & don’ts fra fagfolk, der tør tale ærligt om både det, der virkede, og det, der ikke gjorde.   Formålet med “Bygget på relationer” er at kvalificere og inspirere arbejdet med social bæredygtighed i by- og boligudvikling. Vi vil gøre det lettere – og mere meningsfuldt – at skabe løsninger, der styrker fællesskaber, menneskelig trivsel og lokal sammenhængskraft. Takket være Boligfonden Kuben har denne podcast fået luft under vingerne.

Alle Folgen

13 Folgen

Episode #12 Bag enhver frustration ligger en ambition - med Karen Lumholt Cover

#12 Bag enhver frustration ligger en ambition - med Karen Lumholt

På baggrund af Karens bog Velfærd inden for planetens grænser, vender vi alt fra rådgivning af kommuner, borgerinddragelse, finde det brugbare og gode i brok, landdistrikters potentialer, vigtigheden af mødesteder og hvorfor mange er forsvundet.  Der er mange pointer og mange vinkler, der måske også kan udfordre. Det udfordre i hvert fald den gængse måde at se på by-og boligudvikling på. Men forhåbentligt inspirerer samtalen også til at være mere empatisk med steder og mennesker og begges historier, da det bør spille en rolle i den måde vi udvikler socialt bæredygtig på.  Dette er podcastens sidste afsnit for denne gang.  Jeg vil gerne lave flere, men søger midler og støtte til dette.  Tak for at lytte med  De bedste hilsner - og forhåbentligt på genhør Cecilie Tarras Madsen fra Tarras Relations.

1. Apr. 2026 - 38 min
Episode #10 Vi skal bygge på viden og ikke tro, for at få de største med - Med Per Schulze Cover

#10 Vi skal bygge på viden og ikke tro, for at få de største med - Med Per Schulze

Per Schulze er en af dem med allermest erfaring, når det kommer til udvikling, der har haft en stort afkast formål men også fra Realdania, hvor filantropi ikke er et fyord (som det kan være hos de private).  Vi taler derfor om hvordan vi for de største developere til at bruge ressourcer på at dykke ned i hvilke greb der sikre en social bæredygtighed i projekterne.  Vi taler om, der ikke burde være en større fokus på den økonomiske forståelse på de uddannelser, der sender unge mennesker ud i denne branche?  Vi taler om behovet for evaluering af projekter, så vi ikke "bare gøre som vi plejer" fra projekt til projekt. Men også at vi er langt i DK og tit skal tingene bare lige have lov til at marinere og så ser de store developere behovet og et marked for at gå ind i arbejdet med at sikre livskvalitet, mindre ensomhed og bedre processer, når de udvikler nye boligområder.  God fornøjelse med at lytte til en rigtig hyggelig samtale - som jeg tror især alle studerende vil finde stor indsigt i.

9. Feb. 2026 - 37 min
Super gut, sehr abwechslungsreich Podimo kann man nur weiterempfehlen
Super gut, sehr abwechslungsreich Podimo kann man nur weiterempfehlen
Ich liebe Podcasts, Hörbücher u. -spiele, Dokus usw. Hier habe ich genügend Auswahl. Macht 👍 weiter so

Wähle dein Abonnement

Am beliebtesten

Begrenztes Angebot

Premium

20 Stunden Hörbücher

  • Podcasts nur bei Podimo

  • Keine Werbung in Podimo Podcasts

  • Jederzeit kündbar

2 Monate für 1 €
Dann 4,99 € / Monat

Loslegen

Premium Plus

100 Stunden Hörbücher

  • Podcasts nur bei Podimo

  • Keine Werbung in Podimo Podcasts

  • Jederzeit kündbar

30 Tage kostenlos testen
Dann 13,99 € / monat

Kostenlos testen

Nur bei Podimo

Beliebte Hörbücher

Häufig gestellte Fragen

Weitere Fragen und Antworten
Loslegen

2 Monate für 1 €. Dann 4,99 € / Monat. Jederzeit kündbar.