Coverbild der Sendung DJS Podcast - Det Jødiske Samfund

DJS Podcast - Det Jødiske Samfund

Podcast von Det Jødiske Samfund

Dänisch

Geschichte & Religion

Begrenztes Angebot

2 Monate für 1 €

Dann 4,99 € / MonatJederzeit kündbar.

  • 20 Stunden Hörbücher / Monat
  • Podcasts nur bei Podimo
  • Alle kostenlosen Podcasts
Loslegen

Mehr DJS Podcast - Det Jødiske Samfund

Podcasten fra Det Jødiske Samfund. Vi taler om jøder i Danmark, jødedom, samfund, historie, religion og kultur.

Alle Folgen

4 Folgen

Episode Bag rapporten: Sådan ser jødehad i Danmark ud i 2025 Cover

Bag rapporten: Sådan ser jødehad i Danmark ud i 2025

For tredje år i træk er antisemitismen i Danmark på ethistorisk højt niveau. Det Jødiske Samfund har registreret 199 antisemitiske hændelser i 2025 — det næsthøjeste antal nogensinde. I podcasten fortæller hovedforfatteren til den årligerapport om antisemitisme i Danmark om, hvilke tendenser der gemmer sig bag tallene, og hvad man kan udlede af den næsten 200 sider lange rapport. Vi kommer i dybden med arbejdet og for også skudt et par misforståelser ned om, hvad der er – og hvad der ikke er -antisemitisme. Læs hele rapporten her: Antisemitismen på højt niveau i Danmark for tredje år i træk - Det Jødiske Samfund [https://djs.dk/antisemitismen-pa-hojt-niveau-i-danmark-for-tredje-ar-i-traek/]Podcasten er ikke et udtryk for Det Jødiske Samfundsofficielle holdning, men alene for værtens og gæsternes synspunkter. Redaktør: Michael Rachlin, ⁠⁠⁠mra@djs.dk⁠⁠⁠ Vi udgiver podcast, når vi har noget på hjerte – så husk atfølge os, så du får en notifikation, når der er en ny episode.

7. Mai 2026 - 1 h 2 min
Episode DJS Podcast: Mikael Rothstein om religion, forskning og jødisk tilhørsforhold (2/2) Cover

DJS Podcast: Mikael Rothstein om religion, forskning og jødisk tilhørsforhold (2/2)

Vi taler over to podcasts med religionshistorikeren Mikael Rothstein. Mikael Rothstein er en af Danmarks mest markante religionshistorikere – kendt for sit skarpe og nysgerrige blik på, hvordan mennesker skaber mening gennem religion. I denne podcast taler vi om Mikaels personlige relation til Det Jødiske Samfund og jødedommen. Mikael var den første dreng i Carolineskolens historie, der valgte ikke at få den jødiske konfirmation, en bar mitzvah. Det taler vi om, og vi taler om, hvorfor han for nylig har valgt at genindmelde sig i Det Jødiske Samfund, og han kommer med både et privat og et religionshistorisk syn på pesach, den jødiske påske, som vi står midt i. Podcasten er ikke et udtryk for Det Jødiske Samfunds officielle holdning, men alene for værtens og gæsternes synspunkter. Redaktør: Michael Rachlin, ⁠⁠mra@mosaiske.dk⁠⁠ Vi udgiver podcast, når vi har noget på hjerte – så husk at følge os, så du får en notifikation, når der er en ny episode.

7. Apr. 2026 - 1 h 6 min
Episode DJS Podcast: Mikael Rothstein om religion, forskning og jødisk tilhørsforhold (1/2) Cover

DJS Podcast: Mikael Rothstein om religion, forskning og jødisk tilhørsforhold (1/2)

Vi taler over to podcasts med religionshistorikeren Mikael Rothstein. Mikael Rothstein er en af Danmarks mest markante religionshistorikere – kendt for sit skarpe og nysgerrige blik på, hvordan mennesker skaber mening gennem religion. Han har forsket i alt fra nye religiøse bevægelser til jæger-samlersamfund i Borneos regnskov – altid med fokus på religion som noget menneskeskabt. Mikael Rothstein er opvokset i menigheden og har gået på Carolineskolen. For nylig har han genindmeldt sig i Det Jødiske Samfund. Over de to podcasts taler vi om Mikael Rothsteins arbejde som religionshistoriker og hans personlige begrundelser for at melde sig ind i Det Jødiske Samfund. Anden del af podcasten er online den 7. april 2026. Podcasten er ikke et udtryk for Det Jødiske Samfunds officielle holdning, men alene for værtens og gæsternes synspunkter. Redaktør: Michael Rachlin, mra@mosaiske.dk Vi udgiver podcast, når vi har noget på hjerte – så husk at følge os, så du får en notifikation, når der er en ny episode.

31. März 2026 - 1 h 2 min
Melde dich an, um zu hören
Super gut, sehr abwechslungsreich Podimo kann man nur weiterempfehlen
Super gut, sehr abwechslungsreich Podimo kann man nur weiterempfehlen
Ich liebe Podcasts, Hörbücher u. -spiele, Dokus usw. Hier habe ich genügend Auswahl. Macht 👍 weiter so

Wähle dein Abonnement

Am beliebtesten

Begrenztes Angebot

Premium

20 Stunden Hörbücher

  • Podcasts nur bei Podimo

  • Keine Werbung in Podimo Podcasts

  • Jederzeit kündbar

2 Monate für 1 €
Dann 4,99 € / Monat

Loslegen

Premium Plus

100 Stunden Hörbücher

  • Podcasts nur bei Podimo

  • Keine Werbung in Podimo Podcasts

  • Jederzeit kündbar

30 Tage kostenlos testen
Dann 13,99 € / monat

Kostenlos testen

Nur bei Podimo

Beliebte Hörbücher

Häufig gestellte Fragen

Weitere Fragen und Antworten
Loslegen

2 Monate für 1 €. Dann 4,99 € / Monat. Jederzeit kündbar.