
Nur bei Podimo
Hva så?! med Christian Fuhlendorff
Podcast von Christian Fuhlendorff
Follower
38.671
Reaktionen
329.334
Begrenztes Angebot
3 Monate für 1 €
Dann 4,99 € / MonatJederzeit kündbar.
Alle Folgen
746 Folgen
Afsnit 741 Forsker-afsnit-alarm!: Martin Rosenlyst er forsker i astropartikelfysik og står foran et ophold på MIT, hvor han skal arbejde med nogle af universets største spørgsmål. I dagens afsnit taler vi om rejsen dertil, fra at vokse op med et talebesvær, der gjorde matematikken til det sprog, der gav mest mening, til at følge sin nysgerrighed hele vejen ind i forskningen. Vi snakker om CERN, partikelacceleratorer, simulationsteori, gud, tro og om at ligge alene på Grønlands indlandsis, fem dages vandring fra nærmeste civilisation, midt i et voldsomt angstanfald. Gå fornøjelse, Christian.

Afsnit 740. Tina Müller er sportsvært på DR og en af landets mest kendte stemmer, når det gælder håndbold og sport i det hele taget. I dagens afsnit taler vi om sporten set indefra – om dækningen, formidlingen og hvordan hun selv ser sin rolle som journalist midt i det hele. Samtalen bevæger sig også uden for banen: om forældreskab, det frivillige foreningsliv, verdenssituationen og hvordan sport stadig samler mennesker – også i en tid, hvor meget andet splitter. Gå fornøjelse, Christian.

Afsnit 739 Saint Clara er sanger og musiker, og i dagens afsnit taler vi om kreativitet, inspiration og det at finde sin stemme i en branche, der hele tiden bevæger sig. Hun fortæller om at blive opdaget som blot 15-årig, om hvordan det føles at sidde som teenager og blive leflet for af et pladeselskab og om at navigere i musiklivet i al almindelighed. Vi taler også om at spille for kongehuset, om at være starstruck – og om at mærke både med- og modgang i en branche, hvor alt hele tiden forandrer sig. Gå fornøjelse, Christian.

Afsnit 738 Danica Chloe er vært på podcasten Voksendating, hvor hun undersøger, hvordan kærlighed og relationer ser ud, når man ikke længere er 20. I dagens afsnit taler vi om datinglivet som voksen, at date når man har børn og hvorfor hun ikke bruger Tinder. Vi snakker også om skilsmisser i vennegruppen, hvad der egentlig sker med podcasten, hvis hun pludselig får en kæreste – og om hvorvidt hun egentlig kan kaldes en datingekspert. Gå fornøjelse, Christian.

Afsnit 737 Hjalmer er aktuel med sit tredje album Tændstikmand, og i dagens afsnit dykker vi ned i processen bag musikken. Vi taler om at finde lykken både på og uden for scenen, og om hvordan en sang egentlig bliver til, når man er Hjalmer. Samtalen handler også om det tætte samarbejde med dem, han arbejder med – relationer der nærmest fungerer som livsvidner og om balancen i at gå i sin fars fodspor, men samtidig finde sin egen vej og stå i sin egen ret. Gå fornøjelse, Christian.

Mehr als 1 Million Hörer*innen
Du wirst Podimo lieben und damit bist du nicht allein
Mit 4,7 Sternen im App Store bewertet
Begrenztes Angebot
3 Monate für 1 €
Dann 4,99 € / MonatJederzeit kündbar.
Podcasts, die es nur bei Podimo gibt
Werbefrei
Alle frei verfügbaren Podcasts
Hörbücher
20 Stunden / Monat