
Migrostacja
Podcast von Ośrodek Badań nad Migracjami UW
Migrostacja - nie tylko naukowe rozmowy o migracjach. Podcast Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Kostenlos testen für 30 Tage
4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.
Alle Folgen
23 Folgen
Niniejszy odcinek Migrostacji poświęcamy osobom wychowanym w polskich rodzinach w Niemczech. W rozmowie z Ignacym Jóźwiakiem, socjolożka Ewa Cichocka (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego) omawia wyniki swoich badań w Berlinie, a swoimi doświadczeniami dzielą się reżyser Marcin Malaszczak i kuratorka Natalia Wasserman, którzy wychowali się i mieszkają w Berlinie, a których rodzice emigrowali z Polski do Niemiec w latach 80. Rozmawiamy o tożsamościowych wyborach i dylematach, życiu i dorastaniu w atmosferze anty-imigranckich Nastrojów w Niemczech oraz artystycznej twórczości na styku dwóch krajów i kultur. Projekt „Strategie życiowe drugiego pokolenia imigrantów a przekaz międzypokoleniowy, na przykładzie polskich rodzin imigranckich w Berlinie” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach programu Preludium 15, numer projektu 2018/29 /N/HS6/00628.

Czy migranci na polskim rynku najmu mają większe trudności w znalezieniu zakwaterowania? Czy istnieje dyskryminacja? Które grupy są na nią najczęściej narażone? Dlaczego ludzie dyskryminują i w końcu, jakie bariery napotykają migranci w procesie wynajmu? O tym jak kraj pochodzenia, płeć czy zawód mają wpływ na to, jakie szanse mamy na rynku najmu dowiecie się właśnie w tym odcinku. W rozmowie dr Dominika Pszczółkowska wraz dr Sarą Bojarczuk i dr Barbarą Jancewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiają wyniki badania RentMad, w ramach którego przeprowadzony został m.in. eksperyment terenowy. Projekt finansowany jest w ramach programu IDUB - Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza. Pełny tytuł projektu: "Dyskryminacji na rynku najmu nieruchomości: przypadek Polski w ujęciu metod mieszanych" (RentMad).

W najnowszym odcinku "Migrostacji" podsumowujemy projekt "Skills for the future" koordynowany przez Ośrodek Badań nad Migracjami w ramach programu "Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy". Gościniami, prowadzonego przez Ignacego Jóźwiaka (OBM UW), podcastu są Nina Boichenko (Instytut Slawistyki PAN), Hanna Smaliichuk (Jagiellońskie Centrum Studiów Migracyjnych - Uniwersytet Jagielloński), Agata Urbanik (Pogotowie Facylitacyjne). Projekt obejmował działania skierowane osób wysokokwalifikowanych, które opuściły Ukrainę w wyniku rosyjskiej agresji. Uczestniczki dyskusji opowiedziały o samych działaniach oraz o tym, jak zmieniły one ich życie zawodowe i prywatne.

Wiosna to dobra okazja do rozmowy o pracy w rolnictwie, a dokładniej rzecz ujmując - o pracy migrantów w rolnictwie. W tym odcinku przyglądamy się sytuacji pracowników i pracownic migrujących do pracy w rolnictwie w Polsce i w Niemczech. Zastanawiamy się nad specyfiką tego rodzaju pracy oraz nad tym, co z tego wynika dla pracowników, pracodawców i sektora rolniczego. Nasi rozmówcy - dr Kamila Fiałkowska, dr Monika Szulecka i dr Kamil Matuszczyk opowiedzą o swoich badaniach realizowanych w ramach projektu „Pracownicy niezbędni czy niezbędne ręce do pracy? Badanie wielostanowiskowe bezpieczeństwa migrujących pracowników rolnych w Polsce i w Niemczech” (IDUB POBV), które dotyczyły pracy sezonowej migrantów podczas pandemii Covid-19. Nie zatrzymujemy się jednak tylko na pandemii, choć to ona była przyczynkiem do wspólnie prowadzonych badań. Dotykając specyfiki zatrudnienia w rolnictwie, zahaczamy bowiem o czasy jeszcze długo przed pandemią, na koniec przechodząc do wyzwań stojącymi przed sektorem w obliczu trwającej wojny w Ukrainie i nie tylko.

Czym jest infrastruktura migracyjna i jakie ma znaczenie dla sytuacji osób uciekających przed wojną w Ukrainie? Jakie zmiany na rynku pracy wymusiła wojna i jak zmieniły się działania różnych aktorów sektora publicznego i prywatnego w Polsce? Jaką rolę odegrały przepisy ‘Specustawy Ukraińskiej’? W tym odcinku rozmawiamy o wynikach projektu “Dostęp do rynku pracy i strategie zatrudnienia w czasach kryzysu: kobiety uchodźczynie i migrantki z Ukrainy w Polsce i we Włoszech” finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Grantu Interwencyjnego. Zastanawiamy się nad infrastrukturalnymi uwarunkowaniami ochrony tymczasowej w Polsce. Przyglądamy się sytuacji osób pracujących w sektorach rolnictwa i prac domowych i rozmawiamy o poczuciu tymczasowości migrantów przymusowych i nad jego wpływem na ich plany migracyjne. Naszymi gośćmi są dr Kamil Matuszczyk z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz OBM UW, dr Marta Kindler i dr Maciej Tygielski z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW i OBM. Spotkanie prowadzi dr Ignacy Jóźwiak z OBM UW.
Kostenlos testen für 30 Tage
4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.
Exklusive Podcasts
Werbefrei
Alle frei verfügbaren Podcasts
Hörbücher
20 Stunden / Monat