Migrostacja

Migrostacja

Podcast von Ośrodek Badań nad Migracjami UW

Migrostacja - nie tylko naukowe rozmowy o migracjach. Podcast Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Kostenlos testen für 30 Tage

4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.

Gratis testen

Alle Folgen

23 Folgen
episode S03E08 Potomkowie Polaków w Niemczech – dylematy i wybory tożsamościowe artwork
S03E08 Potomkowie Polaków w Niemczech – dylematy i wybory tożsamościowe

Niniejszy odcinek Migrostacji poświęcamy osobom wychowanym w polskich rodzinach w Niemczech. W rozmowie z Ignacym Jóźwiakiem, socjolożka Ewa Cichocka (Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego) omawia wyniki swoich badań w Berlinie, a swoimi doświadczeniami dzielą się reżyser Marcin Malaszczak i kuratorka Natalia Wasserman, którzy wychowali się i mieszkają w Berlinie, a których rodzice emigrowali z Polski do Niemiec w latach 80. Rozmawiamy o tożsamościowych wyborach i dylematach, życiu i dorastaniu w atmosferze anty-imigranckich Nastrojów w Niemczech oraz artystycznej twórczości na styku dwóch krajów i kultur. Projekt „Strategie życiowe drugiego pokolenia imigrantów a przekaz międzypokoleniowy, na przykładzie polskich rodzin imigranckich w Berlinie” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach programu Preludium 15, numer projektu 2018/29 /N/HS6/00628.

19. Nov. 2024 - 1 h 6 min
episode S03E07 Dyskryminacja na rynku najmu w Polsce artwork
S03E07 Dyskryminacja na rynku najmu w Polsce

Czy migranci na polskim rynku najmu mają większe trudności w znalezieniu zakwaterowania? Czy istnieje dyskryminacja? Które grupy są na nią najczęściej narażone? Dlaczego ludzie dyskryminują i w końcu, jakie bariery napotykają migranci w procesie wynajmu? O tym jak kraj pochodzenia, płeć czy zawód mają wpływ na to, jakie szanse mamy na rynku najmu dowiecie się właśnie w tym odcinku. W rozmowie dr Dominika Pszczółkowska wraz dr Sarą Bojarczuk i dr Barbarą Jancewicz z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiają wyniki badania RentMad, w ramach którego przeprowadzony został m.in. eksperyment terenowy. Projekt finansowany jest w ramach programu IDUB - Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza. Pełny tytuł projektu: "Dyskryminacji na rynku najmu nieruchomości: przypadek Polski w ujęciu metod mieszanych" (RentMad).

26. Sept. 2024 - 36 min
episode S03E06 UW dla Ukrainy - podsumowanie i retrospekcje artwork
S03E06 UW dla Ukrainy - podsumowanie i retrospekcje

W najnowszym odcinku "Migrostacji" podsumowujemy projekt "Skills for the future" koordynowany przez Ośrodek Badań nad Migracjami w ramach programu "Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy". Gościniami, prowadzonego przez Ignacego Jóźwiaka (OBM UW), podcastu są Nina Boichenko (Instytut Slawistyki PAN), Hanna Smaliichuk (Jagiellońskie Centrum Studiów Migracyjnych - Uniwersytet Jagielloński), Agata Urbanik (Pogotowie Facylitacyjne). Projekt obejmował działania skierowane  osób wysokokwalifikowanych, które opuściły Ukrainę w wyniku rosyjskiej agresji. Uczestniczki dyskusji opowiedziały o samych działaniach oraz o tym, jak zmieniły one ich życie zawodowe i prywatne.

02. Juli 2024 - 51 min
episode S03E05 Migranci sezonowi - pracownicy niezbędni czy niezbędne ręce do pracy? artwork
S03E05 Migranci sezonowi - pracownicy niezbędni czy niezbędne ręce do pracy?

Wiosna to dobra okazja do rozmowy o pracy w rolnictwie, a dokładniej rzecz ujmując - o pracy migrantów w rolnictwie. W tym odcinku przyglądamy się sytuacji pracowników i pracownic migrujących do pracy w rolnictwie w Polsce i w Niemczech. Zastanawiamy się nad specyfiką tego rodzaju pracy oraz nad tym, co z tego wynika dla pracowników, pracodawców i sektora rolniczego. Nasi rozmówcy - dr Kamila Fiałkowska, dr Monika Szulecka i dr Kamil Matuszczyk opowiedzą o swoich badaniach realizowanych w ramach projektu „Pracownicy niezbędni czy niezbędne ręce do pracy? Badanie wielostanowiskowe bezpieczeństwa migrujących pracowników rolnych w Polsce i w Niemczech” (IDUB POBV), które dotyczyły pracy sezonowej migrantów podczas pandemii Covid-19.  Nie zatrzymujemy się jednak tylko na pandemii, choć to ona była przyczynkiem do wspólnie prowadzonych badań. Dotykając specyfiki zatrudnienia w rolnictwie, zahaczamy bowiem o czasy jeszcze długo przed pandemią, na koniec przechodząc do wyzwań stojącymi przed sektorem w obliczu trwającej wojny w Ukrainie i nie tylko.

10. Apr. 2024 - 1 h 17 min
episode S03E04 Ukrainki w Polsce. Co zmieniło się po 24. lutego 2022? artwork
S03E04 Ukrainki w Polsce. Co zmieniło się po 24. lutego 2022?

Czym jest infrastruktura migracyjna i jakie ma znaczenie dla sytuacji osób uciekających przed wojną w Ukrainie? Jakie zmiany na rynku pracy wymusiła wojna i jak zmieniły się działania różnych aktorów sektora publicznego i prywatnego w Polsce? Jaką rolę odegrały przepisy ‘Specustawy Ukraińskiej’?  W tym odcinku rozmawiamy o wynikach projektu “Dostęp do rynku pracy i strategie zatrudnienia w czasach kryzysu: kobiety uchodźczynie i migrantki z Ukrainy w Polsce i we Włoszech” finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej  w ramach Grantu Interwencyjnego. Zastanawiamy się nad infrastrukturalnymi uwarunkowaniami  ochrony tymczasowej w Polsce. Przyglądamy się sytuacji osób pracujących w sektorach rolnictwa i prac domowych i rozmawiamy o poczuciu tymczasowości migrantów przymusowych i nad jego wpływem na ich plany migracyjne. Naszymi gośćmi są dr Kamil Matuszczyk z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz OBM UW, dr Marta Kindler i dr Maciej Tygielski z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW i OBM. Spotkanie prowadzi dr Ignacy Jóźwiak z OBM UW.

09. Feb. 2024 - 44 min
Der neue Look und die “Trailer” sind euch verdammt gut gelungen! Die bisher beste Version eurer App 🎉 Und ich bin schon von Anfang an dabei 😉 Weiter so 👍
Eine wahnsinnig große, vielfältige Auswahl toller Hörbücher, Autobiographien und lustiger Reisegeschichten. Ein absolutes Muss auf der Arbeit und in unserem Urlaub am Strand nicht wegzudenken... für uns eine feine Bereicherung
Spannende Hörspiele und gute Podcasts aus Eigenproduktion, sowie große Auswahl. Die App ist übersichtlich und gut gestaltet. Der Preis ist fair.

Kostenlos testen für 30 Tage

4,99 € / Monat nach der Testphase.Jederzeit kündbar.

Exklusive Podcasts

Werbefrei

Alle frei verfügbaren Podcasts

Hörbücher

20 Stunden / Monat

Gratis testen

Nur bei Podimo

Beliebte Hörbücher