
PODCASTY WSIiZ
Podcast von PODCASTY WSIiZ
Nimm diesen Podcast mit

Mehr als 1 Million Hörer*innen
Du wirst Podimo lieben und damit bist du nicht allein
Mit 4,7 Sternen im App Store bewertet
Alle Folgen
35 Folgen
Jedną z plag XXI wieku jest lawina plastiku, tworzyw sztucznych i syntetycznych substancji chemicznych. Czy wiemy, jaki wpływ mają one na nasze zdrowie? Czym są dodatki do tworzyw sztucznych? Czym jest trucizna, skąd się bierze i jak dostaje się do naszego organizmu? Jaki jest wpływ ksenobiotyków na nasze życie? Czym są bisfenol-A, ftalany czy triklosan? Na te i wiele innych pytań odpowiedział prof. Konrad Szychowski podczas swojego wykładu pt. „Dodatki do tworzyw sztucznych – wróg czy przyjaciel Twojego mózgu?”.

Wykład prof. Jana Woleńskiego pod tytułem „Pojęcie nauki i klasyfikacja nauk”, zainaugurował Seminarium Naukoznawcze, nowy cykl wykładów organizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w roku akademickim 2024/2025. Prof. Woleński mówił m.in. o bardzo złożonym i często dramatycznym kontekście funkcjonowania nauki, o trudnościach w jej definiowaniu, o tym co rządzi obecną społecznością naukową oraz o problemie odpowiedzialności za negatywne skutki badań naukowych.

Do czego służy nam siła, która jest w nas? Czy człowiek jest zdolny do przekraczania siebie? Jak odnaleźć swoją siłę, oraz jak dbać o jej regenerację? Spotkanie pt. „Siła jest w Nas. W poszukiwaniu nadziei” było wydarzeniem w ramach cyklu „W Labiryncie Świata” i odbyło się w Filharmonii Podkarpackiej. Dr Ewa Woydyłło zaprosiła uczestników spotkania do „Testu mocy”. Testu, który ma zachęcić do szczerości z samym sobą i uświadomić, co mamy już wypracowane, a nad czym musimy jeszcze popracować.

Czy faktycznie grozi nam wyłączenie Internetu? W czym przejawia się kultura strachu w odniesieniu do Internetu? Czym jest zjawisko FOMO? Jakim zagrożeniem jest dla nas zjawisko „Baniek filtrujących”? Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Nie tylko ułatwia i umożliwia nam codzienną pracę i naukę, ale także daje przestrzeń do relacji towarzyskich. O tym, w jaki sposób możemy osiągnąć cyfrową równowagę i jakie objawy mieli studenci, którzy przez tydzień musieli żyć offline? – opowiada dr Barbara Przywara, zajmująca się naukowo socjologią Internetu. Wykład odbył się w 2022 roku w ramach cyklu „Przybij piątkę nauce”.

Uzależnienia są udręką życiową dla wielu ludzi. Czym jest uzależnienie i skąd się pojawia w naszym życiu? Dlaczego prowadzi do tego, że tracimy kontrolę nad wykonywaniem niektórych czynności? Na te i wiele innych pytań, podczas spotkania pt. „O psychologii uzależnień”, odpowiada psycholożka dr Ewa Woydyłło. Wykład odbył się w 2023 roku w ramach V edycji cyklu „Przybij piątkę nauce”.